Persondata oplysninger

Medlemskab

For at du kan oprette en profil eller et Comic Club medlemskab og få adgang til vores tegneserier og fordele, er det nødvendigt, at vi som minimum har adgang til følgende oplysninger: E-mail adresse, navn, adresse og telefonnummer.

I løbet af dit medlemskab samler vi oplysninger omkring din aktivitet på hjemmesiden og din brug af medlemsfordelene, for løbende at kunne forbedre oplevelsen for vores medlemmer.

Formålet med indsamling af oplysningerne, er at administrere dit medlemskab og levere de købte varer. Derudover bruges oplysningerne til at tilbyde og informere dig om medlemsfordele og nyheder. Vi anvender også oplysningerne til at lave eventuelt målrettet og relevant markedsføring til dig – herunder produktanbefalinger og nyhedsbreve, hvis du har tilmeldt dig.

Besøg på hjemmesiden

Når du besøger www.comicclub.dk indsamler vi IP-adresse, browsertype, produkter du viser interesse for, søgninger, netværkslokation og informationer om din computer.

Formålet er at optimere brugervenligheden og din oplevelse af hjemmesiden samt at lave eventuelt målrettet og relevant markedsføring til dig via Googles annonceringsmuligheder, nyhedsbreve og på hjemmesiden.

Køb og henvendelser

Når du foretager et køb på www.comicclub.dk, kommunikerer med os via email, Facebook eller telefon, indsamler vi afhængig af kontaktformen oplysninger omkring navn, adresse, e-mailadresse, telefonnummer, betalingsmåde, oplysninger om købte produkter, returneringer, reklamationer brugt ved købet. Når du henvender dig til kundesupport, gemmer vi oplysninger om detaljerne for din henvendelse.

Formålet er at sikre levering af købte varer og sørge for den bedste håndtering af henvendelser og til dokumentation for indgåede aftaler, samt administrere rettigheder i forbindelse med returret og reklamationer.

Nyhedsbrev

Når du accepterer modtagelse af vores nyhedsbrev, accepterer du også, at vi indsamler oplysninger om dit navn og e-mailadresse, så vi kan sende nyhedsbreve til din e-mail.

Anbefalinger på www.comicclub.dk

Baseret på en sammenligning af dine registrerede data vurderer vi automatisk dine produktpræferencer med henblik på at vise relevante produktanbefalinger på hjemmesiden eller vores markedsføringskanaler.

Modtagere af personlige oplysninger

Oplysninger om dit navn, adresse, e-mail og telefonnummer videregives afhængig af den valgte leveringstype til den leverandør du har valgt til levering af varer til dig. Derudover videregiver vi de samme informationer til et eksternt lager, som varetager ordrepakning og forsendelse af din ordre. Her er en komplet liste over disse:

  • Post Nord – udfører levering af varer

  • DAO – udfører levering af varer

  • GLS – udfører levering af varer

Databehandlere

Oplysningerne kan også overlades til eksterne samarbejdspartnere, der udelukkende behandler personoplysningerne på vores vegne. Disse virksomheder er databehandlere og under vores instruks. Vi er den dataansvarlige.

Databehandlere i USA eller øvrige tredjelande

Vi benytter os af forskellige databehandlere i USA. De fornødne garantier for overførsel af oplysninger til USA er sikret gennem nedenstående databehandleres certificering under EU-U.S. Privacy Shield:

Dine rettigheder

Den dataansvarlige på www.comicclub.dk er Comic Club ApS. Den primære kontaktperson er Palle Frøhlich Hansen, som kan kontaktes på mail: palle@comicclub.dk eller tlf.: +45 71 94 55 70.

Indsigtsretten

Du har til hver tid ret til at få oplyst hvilke oplysninger, vi har registreret om dig.

Retten til sletning

I visse tilfælde har du ret til at få alle eller visse af dine personoplysninger slettet af os, f.eks. hvis du tilbagekalder dit samtykke.

I det omfang en fortsat behandling af dine oplysninger er nødvendig, f.eks. for at vi kan overholde vores retlige forpligtelser, er vi ikke forpligtede til at slette dine personoplysninger.

Sletning af persondata

Oplysninger indsamlet om din brug af www.comicclub.dk slettes eller anonymiseres efter 5 år, medmindre oplysningerne stadig er nødvendige for at servicere dig, som kunde.

Oplysninger indsamlet i forbindelse med din tilmelding til vores nyhedsbrev slettes eller anonymiseres, når dit samtykke til nyhedsbrev trækkes tilbage.

Oplysninger som vi har indsamlet i forbindelse med din tilmelding til Comic Club og under dit medlemskab af Comic Club, vil vi slette eller anonymisere når vi ikke længere har brug for oplysningerne.

Opsigelse af dit medlemskab bevirker ikke automatisk afmelding af nyhedsbrevet, hvis du modtager nyhedsbrevet. Derfor vil du stadig modtage nyhedsbrevet baseret på samtykket for modtagelse af nyhedsbrevet. Data fra medlemskabet, der bruges i forbindelse med afsendelse af nyhedsbreve gemmes derfor fortsat, så længe du fortsat er tilmeldt nyhedsbrevet. Så du kan fortsat modtage relevante nyhedsbreve, selvom du ikke er medlem.

Kontaktoplysninger

www.comicclub.dk
CVR nr.: 41195932
Adresse: Haugstedsgade 7, 1. 6, 5000 Odense
Telefonnr.: +45 71 94 55 70
Mail: info@comicclub.dk